شنبه , ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

خانه / سلامت / بانوان / نکاتی در مورد پرده بکارت + ترمیم پرده بکارت

نکاتی در مورد پرده بکارت + ترمیم پرده بکارت

 در این مطلب با مجله اینترنتی نخل و آفتاب همراه باشید تا علاوه بر نکته هایی درمورد پرده بکارت با انواع پرده بکارت و روش های ترمیم پرده بکارت آشنا شوید.

− پرده بكارت یا بکارت چيست؟
پرده بکارت یک رینگ مخاطی ضخیم یا ظریف  گرداگرد دهانه ورودی واژن میباشد. فایده و کارایی پرده بکارت چندان مشخص نیست و هر پزشکی نظری درباره این موضوع ارایه میدهد.
− دو نوع اصلی پرده بکارت :

 • پرده بکارت غیر ارتجاعی : یعنی با کوچکترین نزدیکی پاره میشود و حتما خونریزی خواهند داشت. معمولا پس از پارگی پرده بکارت خونریزی کمی ایجاد میشود و سریعتر لخته میشود.

 

 • پرده بکارت حلقوی ارتجاعی : که حین دخول پاره نمیشود اما کش مانند است وبه دلیل جنس لاستیکی پاره نمیشود و بدون خونریزی پس از نزدیکی میباشد و حتما در صورت دخول امکان تشخیص وجود دارد چون ظاهر کش امده و خراشیدگی لبه ها نشاندهنده دخول خواهد بود.

پرده بکارت,باکره,رمیم پرده بکارت با تغذیه,کپسول پرده بکارت,پرده بکارت مصنوعی,خودارضایی,نزدیکی,پاره شدن پرده بکارت,پارگی پرده بکارت,ترمیم بکارت,ترمیم پرده بکارت,روش های ترمیم پرده بکارت,انواع پرده بکارت,پرده,بکارت

− انواع پرده بکارت :

 • پرده بکارت حلقوی : در این نوع، پرده بکارت به شکل حلقه‌ای پیرامون ورودی واژن را پوشانده است و سوراخ گردی وسط پرده ایجاد شده است . اندازهی سوراخ حلفه در افراد میتواند متفاوت باشد.

 

 • پرده بکارت دیواره دار یا پرده بکارت تیغه ای : پرده ای که پل پوستی در طول ورودی واژن به مانند یک دیواره دارد. گاهی این دیواره شناسایی نمی شود و فقط باعث نزدیکی های دردناک می شود. گاهی برای اولین بار طی زایمان طبیعی دیده می شود.

 

 • پرده بکارت غربالی یا پرده سوراخ سوراخ : این پرده به طور کامل در عرض واژن کشیده شده و کاملا واژن را پوشانده ، اما سطح آن سوراخ سوراخ مانند ابکش است. این سوراخها معمولا ریز هستند البته این نوع پرده بکارت درصد کمی دارند.

 

 • پرده بکارت  دندانه دار یا پرده شرابه ای : شبیه پرده بکارت حلقوی است با این تفاوت که کنره هایش نا منظم است. در واقع تفاوت این نوع پرده با پرده حلقوی یا گرد فقط در مضرس یا هفت و هشتی بودن لبه های حفره می باشد و متاسفانه در خیلی موارد با پرده بکارت پاره شده اشتباه میشود.

 

 • پرده بکارت مسدود یا پرده بدون سوراخ : این نوع پرده بکارت هیچ سوراخی ندارد و کاملا مسدود است. در دخترانی که به سن بلوغ می رسند، در صورتیکه دارای پرده بسته باشند خون قاعدگی پشت آن جمع شده و نمی تواند خارج شود در نتیجه باعث بروز درد می شود اینگونه افراد باید به پزشک مراجعه کرده تا طی یک عمل جراحی سرپایی  و ایجاد برشی در سطح پرده، خون قاعدگی از آن خارج شود.

 

 اسیب و پارگی پرده بکارت :
برخلاف تصور برخی که می پندارند پرده بکارت در داخل واژن قرار دارد پرده بکارتی که از جنس دیواره بیرونی واژن می باشد در بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان قرار دارد، برخی فعالیت ها می تواند سبب پارگی برگشت ناپذیر پرده بکارت شود.
− چه کارهایی باعث پاره شدن پرده بکارت یا آسیب رسیدن به پرده می شود؟
ورزش های سنگین از جمله ژیمناستیک اسب سواری وکاراته
انجام نزدیکی و مقاربت و دخول الت مردانه که از مهمترین عوامل پارگی پرده بکارت میباشد.
عمل خودارضایی اگر همراه با داخل کردن یک جسم خارجی به درون واژن باشد میتواند سبب پارگی پرده بکارت شود.
عده ای نیز بطور مادر زادی با مشکل عدم وجود پرده بکارت مواجه هستند.
با احتمال کمتری تصادف نیز میتواند سبب پارگی پرده بکارت شود.
عمل های لگنی وخیم
−  روش های تشخیص پارگی پرده بکارت :
در پزشکی رینگ پرده بکارت را مانند يك ساعت در نظر میگیرند و معمولا پارگی پرده بکارت در ساعت ۵، ۶و یا ۷ اتفاق مي افتد.در ۴۰درصد موارد ممکن است در ساعت  ۳و یا ۹ اتفاق بیافتد.
1- حالت لبهای کوچک اطراف واژن :
معمولاً حالت لبهای مینور در دختران، نزدیک به هم و حالتی چسبیده دارند به طوری که با نگاه اولیه به آن به وضوح دیده نمی شود در حالی که در زن ها این لبه ها آشکارا دیده می شوند، البته خیلی نمی توان به این علامت تکیه کرد، چرا که حالت این لبه ها در برخی دخترها از بدو تولد، باز است. در مقابل، زنهایی هستند که با وجود مقاربت و نزدیکی های مکرر، باز هم حالت این لبه هابسته است.
2- شکل ورودی واژن :
اگر ورودی واژن شکل ۷ داشته باشد، می تواند علامت پارگی پرده بکارت با دخول الت مرد باشد چرا که در اثر فشار وارده به دیواره، شکل آن از حالتی گرد و حلقوی به ۷ تبدیل می شود.
این مورد را هم نمیتوان نشانه ی قطعی برای انجام نزدیکی قبلی دانست حتّی بدون انجام هیچگونه نزدیکی قبلی نیز با عوامل دیگری چون: حرکات رقص (به خصوص رقص باله)، صخره نوردی، موتورسواری و دوچرخه سواری ممتد، اسب سواری، دخول دیگر اجسام خارجی، فشار های جسمانی کاری و…می تواند باعث ایجاد این حالت ۷ شکل شود.
3- دهانه رحم :
دیواره ی گردن رحم از قشای برجسته مانندی تشکیل شده است که در اثر نزدیکی مداوم، این برجستگی ها تحلیل و از بین می رود به طوری که دخول به راحتی و با کمتر فشاری انجام می گیرد، این نشانه نیز باز هم صددرصد نمی تواند دلیل نزدیکی قبلی باشد.

عواملی چون، معاینات پزشکی، مصرف دارو، قاعدگی یا دخول هر جسم خارجی و یا مشابه نیز، می تواند این حالت را ایجاد کند.
* حالت ارتجاعی پرده بکارت: اگر پرده بکارت حالتی طبیعی داشته باشد در اثر دخول و مقاربت دوچار پارگی می شود امّا در مقابل برخی دختران بطور مادرزاد پرده ای حلقوی (قابل ارتجاع، ضخیم و گوشتی) دارند بنابراین در مقابل دخول از خود مقاومت نشان می دهد و ممکن است به حالت اول برگردد.
* دربرخی نیز از بدو تولد پرده ی بکارت نداشته اند یا در سنین خیلی کم در اثر عواملی غیر از سکس، از بین رفته است، در نتیجه وجود و توجّه به پرده بکارت دلیل قطعی مبنی بر اینکه یک دختر قبل از ازدواج نزدیکی داشته است نیست.
* برای سلامت پرده بکارت خود فقط از طریق معاینه پزشک می توانید اطمینان حاصل کنید و به هیچ عنوان توسط خود فرد قابل تشخیص نخواهد بود.
− دیدگاه جامعه درباره ترميم پرده بکارت و دوشیزگی :
نظرات و دیدگاههای متفاوتی درباره دوشیزگی و داشتن بکارت سالم وجود دارد.

باکره از نظر پزشکی: از نظر پزشکی فردی باکره است که پرده بکارتش سالم باشد بنابراین  اگر به هر دلیلی به غیر از نزدیکی با مرد حتی در اثر تصادف و ورود شی به داخل واژن پرده بکارت آسیب ببیند آن شخص دیگر باکره نخواهد بود.

باکره از نظر فقهی: از نظر فقهی به دختری باکره می گویند که پرده بکارت او سالم باشد، با این توضیح که وقتی اولین نزدیکی و دخول صورت گرفت دیگر دختر باکره محسوب نمی شود ولو پرده بکارت وی از نظر علمی سالم بماند و هیچ آسیبی نبیند.

باکره از نظر قضایی و قانونی: از نظر قضایی و قانونی دختری باکره است که سابقه ازدواج ثبت شده نداشته باشد، به محض این که اولین ازدواج وی ثبت شود وی دیگر دوشیزه نخواهد بود حتی اگر از نظر علمی و فقهی پرده بكارت وی سالم باشد. همچنین حتی اگر پرده بکارت دختری سالم نباشد و در عین حال سابقه ازدواج برای وی ثبت نشده باشد از نظر قانونی باکره خواهد بود.
دربسیاری فرهنگها پرده بکارت به دلایل مذهبی و فرهنگی یک نشانه متانت و اصیل بودن است و بسیاری از ازدواجها بدلیل پرده بکارت پاره شده لغو میشود. 
− ترميم پرده بكارت یا بازسازی پرده بکارت :
ترمیم پرده بکارت به منظور بازسازی پرده بکارت فرد انجام میشود تا در اولین نزدیکی دارای خونریزی باشد. ترمیم پرده بکارت یا Hymenoplasty یک روش جراحی پزشکی بحث برانگیز در امریکای لاتین و شرق میانه میباشد که به طور چشمگیری درحال افزایش به ایلات متحده میباشد. این عمل در تمامی کشورهای اسلامی اعم از لبنان و سوریه ترکیه و….و همینطور به تازگی در کشورهای غربی نیز شاهد درخواست فزاینده ترمیم پرده بکارت هستیم، چون در بیشتر موارد ترمیم بکارت در واقع شامل عمل تنگ کردن واژن در کنار ترمیم بکارت صورت میگیرد.

این عمل در تمامی کشورهای دنیا توسط جراحان پلاستیک انجام میشود و در فیلد تخصصی جراحی زنان نمیباشد چون در واقع جزو عملهای زیبایی محسوب میشود.
− روش های ترميم پرده بکارت :

تمامی پزشکان دنیا و قانون گراها به این مسئله واقفند که نباید دختری که مورد حمله تجاوز و تعرض جنسی قرارگرفته بقیه عمر خود را رنج ببرد و در کنج تنهایی سپری کند. در قانون شرع اسلام عزیزمان نیز از این مسیله مستثنی نبوده و به دخترانی که مورد تجاوز قرارگرفته اند اجازه ترمیم بکارتشان داده شده تا زندگی دوباره ای به آنها ببخشند و از انزوا و تنهایی برهند.

1- روش ترميم پرده بكارت alloplant: یک روش ترمیم پرده بکارت به طور کاملا موقتی ست که ۱هفته قبل از ازدواج صورت میگیرد.

 

2- روش ترميم پرده بكارت STID: جدیدترین متد ترمیم پرده بکارت روش STID می باشد که روش بخیه سه لایه ای لبه های بکارت می باشد.
در این روش لبهای باقیمانده پرده بکارت با میکرو بخیه قابل جذب به هم فیوز میشوند.

 

 

نکته هایی در مورد ترميم پرده بكارت :

ترمیم پرده بکارت یک عمل تهاجمی نیست بلکه برداشتن لبه های پاره شده و ایجاد یک لایه ثانویه برای پوشش واژن خواهد شد، بازسازی پرده بکارت هیچگاه خودبخود صورت نمیگیرد مگر در اطفال یا دختران کم سن باشند.

در بحث باقی ماندن جای عمل ترمیم بستگی به نوع عمل و چگونگی بخیه زدن و نوع پوست بیمار دارد ولی معمولا در انواع پرده بکارت ارتجاعی نتیجه خوبی بدست نمیاید.

معمولا مدت زمان ترمیم بکارت بین ۴۵دقیقه تا ۱ساعت و با یک بی حسی موضعی انجام میشود و جزو عملهای سرپایی میباشد.

بیمار به راحتی می تواند به منزل خود برگشته و نیازی به استراحت مطلق در منزل ندارد.

تا چند روز بعد از ترمیم بکارت نیاز به استفاده مسکن هست و ممکن است کمی لکه بینی جزیی وجود داشته باشد.

یاداور می شوم ترمیم پرده بکارت در هیچ دانشگاهی درکشور ما تدریس نمی شود و در بیشتر موارد با اجازه پزشک قانونی انجام می شود. هر پزشکی که این عمل را انجام می دهد درواقع به نوعی تجربه کاری خود پزشک جراح می باشد.
−  عوارض پس از عمل ترمیم پرده بکارت :

 • سرگیجه و استفراغ :یک عارضه جانبی بعد از استفاده بیهوشی عمومی یا ارامبخشها
 • درد پس از عمل :۲تا۳روز پس از عمل درد وکبودی اطراف زخم وسوزش یا خارش
 • خونریزی غیر طبیعی :بندرت ممکن است دچار خونریزی دراثر راه رفتن طولانی یا بد نشستن شوید.
 • ترشحات غیر طبیعی :حتما باید بعد عمل انتی بیوتیک وداروی ضدقارچ تجویز شود.
 • التهاب یا عفونت :بدلیل قرارگرفتن زخم جراحی درمنطقه واژن که به طور مداوم در معرض الودگی با ترشحات واژن و مقعد است
 • نتایج نامطلوب پس از جراحی :بدلیل نازک بودن لبه های پرده بکارت وباتوجه به شکل وساختار پرده بکارت ممکن است باعث ایجاد ترمیم ناقص حلقه بکارت شود.

 

 

  روشهای دروغین ترمیم پرده بکارت :
⊗ پرده بکارت مصنوعی : این روزها شاهد شاهکار جدیدی از کشور چین هستیم بنام کپسول پرده بکارت مصنوعی، در واقع یک ورق پلاستیکی یا کپسول قرمز رنگی و حاوی مواد رنگی شبیه به جوهر خودکار قرمز است که در داخل واژن تعبیه شده و در اولین ارتباط کپسول پاره میشود و چیزی شبیه خونریزی رخ میدهد.

حال سوال این ست که باقیمانده کپسول یا ورقه پلاستیکی بعد نزدیکی ایا مشخص نمی شود؟ واقعا چه جوابی باید در پرسش به این سوال داد؟ بجای استفاده از این محصولات مصنوعی بهتر است صداقت داشته باشید و با شریک زندگیتان مسئله شخصی خود را مطرح کنید.
⊗ روش لیزر برای ترمیم پرده بکارت: تکنولوژی لیزر در شاخه پزشکی فقط در جراحی شبكیه‌ چشم، باز كردن‌ رگ ‌های‌ صدمه‌ دیده‌ قلب، درمان‌ بسیاری‌ از مشكلات‌ پوستی‌ و ازبین بردن موهای زاید میباشد آن هم ن هم نه صد درصد.

 

 
⊗ ترمیم پرده بکارت با روش تغذیه درمانی : در روش ترمیم پرده بکارت با تغذیه به دختران بی نوا مدتی داروهای اسهال آور داده می شود و بعد رژيم اجیل و میوه که با می گویند این روش بکارت شما اصلاح می شود!!! در آخر پول گزافی از جیب دختران فریب خورده می رود ولی هرگز بازسازی در بکارت آنها رخ نمیدهد.

 

 

 

 

منبع: beytoote.com

همچنین ببینید

15 راز ساده برای بهتر شدن رابطه جنسی

در مطلب 15 راز ساده برای بهتر شدن رابطه جنسی زوج ها از مجله اينترنتي نخل …