شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳

خانه / آرایش و زیبایی / کراتینه مو

کراتینه مو

موهای فرفری با اینکه زیبایی خاصی دارد اما دردسرهای خود را هم دارد همین باعث می‌شود تا خیلی‌ها  ترجیح دهند آنها را صاف کنند.

برای همین قبل از هر مهمانی و مجلسی با اتوی مو و سشواربه جان  موهای‌شان می‌افتند، اما استفاده هر روزه از دستگاه‌های صاف‌کننده مو ‌آسیب‌های جبران‌ناپذیری به مو وارد می‌کند. 
خداحافظی خطرناک با پیچ و تاب موها!
این روزها راه‌های زیادی برای صاف کردن موهای فر و مجعد وجود دارد مثل کراتینه کردن   اما کراتینه کردن  هم اصولی دارد که اگر رعایت نشود صدمه‌ای جبران‌ نشدنی به موهای شما وارد می‌کند. با این حال اگر برای صاف کردن موهای‌تان مصمم هستید بهتر است کمی اطلاعات جمع کنید. دکتر مینا کسرائیان متخصص پوست و مو به نکات مهم و جالبی اشاره کرده که بهتر است قبل از رفتن به آرایشگاه این مطلب را بخوانید.
 
مواد تشکیل دهنده کراتینه ؟
کراتین پروتئین شبیه سازی شده ای از ترکیب گلیسیرین ( تقویت کننده )،پروپیلن گلیکول( مرطوب کننده قوی ) و کراتین ( پروتئین اصلی مو ) به علاوه فرمالدئید ( صاف کننده ) است تا در کنار هم کراتین از دست رفته مو را تا حدی بازیابی کنند.در میان ترکیبات این صاف کننده مو فرمالدئید خطرناک و سرطان زاست با این حال تنها تعداد کمی از محصولات کراتینه فاقد فرمالدئید هستند چرا که تنها محرک موها برای صاف شدن و ماندن همین فرمالدئید با اثر بسیار قوی است.
 
کراتینه کردن مو گزینه چندان بدی هم نیست اما…
برای عده‌ای که موهایی مجعد یا فر دارند صاف کردن و حالت دادن موها به کار خسته‌کننده‌ای تبدیل شده که برای خلاص شدن موقتی از شر آن به راهی جز کراتینه کردن فکر نمی‌کنند. یا حداقل توجیه‌شان این است که ضرر این کار کمتر از ساعت‌ها اتو و سشوار کشیدن است.
با این حال ثابت شده استفاده مداوم از این وسایل آرایشی هم قد و اندازه استفاده از مواد شیمیایی به موهای شما آسیب می‌زند. اما با تمام این تفاسیر باید بدانید کراتینه کردن مو گزینه چندان بدی هم نیست اما نتیجه شیرین و دلخواه آن بستگی زیادی به فرایند کراتینه کردن و مواد مصرفی آن دارد.
برای شروع بد نیست بدانید استفاده از این روش صاف کردن مو برای افرادی با پوست آسیب‌پذیر یا سابقه حساسیت‌های موضعی، خانم‌های باردار، موهای خیلی آسیب دیده و ضعیف و موهای بسیار نازک و شکننده اصلا توصیه نمی‌شود. اما اگر موهایی پرپشت، مجعد و کلفتی دارید و علاقه‌ای به استفاده از روش‌های موقتی صاف کردن ندارید کراتینه برای شما راه چندان بدی نیست.
اما بهتر است بی‌گدار به آب نزنید و قبل از هر چیز به یک متخصص مو مراجعه و وضعیت موهای خود را بررسی کنید.
 
کراتینه‌های تقلبی:
کراتینه از نوع خالص، ماده‌ای مفید برای موهاست اما با تغییراتی که در این سال‌ها در تهیه مواد اولیه با هزار اسم و رنگ در قالب کراتینه ایجاد شده این روش را به روشی ناسالم برای تغییر ظاهر موها تبدیل کرده است، یعنی ترکیبات شیمیایی مخلوط شده با ماده خالص پروتئین کراتینه برای تاثیرپذیری سریع‌تر موها، آن را شبیه به ماسکی ناسالم و مضر کرد تا جایی که حتی آرایشگران بعد از مدتی استفاده از آن با علائمی مثل سوزش چشم و گلو، آبریزش بینی و سردردهای مزمن درگیر می‌شوند.
 
دکتر کسرائیان معتقد است اگر مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده کراتینه زیر 2درصد باشد ضرری برای موهای شما نخواهد داشت اما متاسفانه مشاهده شده در بعضی سالن‌های زیبایی با تهیه این مواد از شرکت‌های نامعتبر مختلف برای کسب سود بیشتر دست به کراتینه غیر‌اصولی موها می‌زنند.
محصولاتی که اثری از کراتین در آنها نیست و با مواد شیمیایی مضر ترکیب و به‌نام کراتین به فروش می‌رسند. در این شرایط قطعا کراتینه کردن موها توصیه نمی‌شود، چون با این کار همان مقدار موی سالم خود را هم از‌دست خواهید داد.
اگر می‌خواهید کراتینه خوب را از بد تشخیص دهید کار سختی در پیش دارید اما می‌توانید با چند بار شرکت در روند کراتینه کردن مشتریان سالنی که انتخاب کرده‌اید از این روند تا‌حدی مطمئن شوید.
 
آرایشگران در روند کراتینه کردن، بعد از تقسیم مو به قسمت‌های مختلف کراتینه را روی لایه‌های نازکی از مو مالیده و بعد با کمک اتو یا سشوار مخصوص با حرارت بالا به خورد مو می‌دهند این کار برای تمام قسمت‌های مو به همین سبک پیش می‌رود اما بهتر است که آرایشگر مربوطه با بررسی جنس و مقاومت موی شما در برابر مواد، کراتینه کردن را از قسمت‌های عقب سر آغاز و با دقت در آغشته کردن قسمت‌های مختلف مو به کراتین و اتو کشیدن تا جلوی سر پیش بیاید. این کار برای افرادی که موهای آسیب‌پذیر و نازک‌تری دارند با تمهیدات ویژه‌تری انجام می‌گیرد به این ترتیب که در هر مرحله از نرم‌کننده‌های مخصوص استفاده می‌شود تا ضمن به حداقل رسیدن آسیب‌های احتمالی به بهتر شدن ظاهر موها کمک شود.
 
محصولات کراتینه ترکیبی به اسم فرمالدئید دارند که این ماده سرطان‌زاست و به‌دلیل خاصیت حالت‌دهندگی و صاف‌کنندگی که دارند در کراتینه‌ها ترکیب و مورد استفاده قرار می‌گیرند غافل از اینکه این ماده خطرناک عامل اصلی ایجاد سرطان پوست است‌.
اینها حرف‌های متخصص پوست و موی ما دکتر کسرائیان است با این توضیح که «حساسیت و عوارض ناشی از کراتینه کردن غیر‌اصولی معمولا بعد از چند روز بروز می‌کند، اما غیر از این علائم زودگذر خطراتی مثل ریزش مو و درنهایت سرطان هم در انتظار شماست. از مشکلات شایع دیگر این کار ریزش دسته‌ای موهاست، به‌صورتی که بعد از اولین استحمام موها شروع به ریزش می‌کند.
 
اتفاقی که بر اثر باقی ماندن ترکیبات شیمیایی و حرارت بیش از حد اتو است که در روند کراتینه کردن مورداستفاده قرار می‌گیرد. شما با هدف خارج کردن موهای خود از شکل به‌هم ریخته و خشک تن به کراتینه کردن می‌دهید غافل از اینکه صاف شدن موهای‌تان بعد از این کار دوام چندانی نخواهد داشت و با‌وجود هزینه زیادی که پرداختید‌، بعد از چند بار استحمام و شنا کردن به‌راحتی از‌بین خواهد رفت.
از همه مهم‌تر از‌بین رفتن بافت سالم از سطح پوست سر تا مدت‌ها دست از سر موهای شما بر نخواهد داشت. با این تفاسیر کراتینه کردن موها با این همه طرفدار روش تایید شده متخصصان برای تغییر ظاهر موها نبوده و نیست و توصیه ما بیشتر بر تغییر رژیم غذایی و مراقبت‌های لازم روزانه با استفاده از ماسک‌های طبیعی و خانگی است. ماندگاری موهای درخشان و صاف بعد از کراتینه در اکثر موارد به یک ماه بیشتر نمی رسد با این حال گاهی شاید به سرتان بزند که این کار را به صورت مداوم انجام دهید.توصیه ما این است که کراتینه کردن را بیش از دو بار در سال امتحان نکنید.
تغییرات غیر طبیعی و ناگهانی روی موها ساختمان آن را تخریب خواهد کرد و زمینه را برای بروز حساسیت های پوستی و در برخی موارد ابتلا به سرطان فراهم می کند.این ترکیب گازدار برای افرادی که در سالن های زیبایی با آن سر و کار دارند بیش از افرادی است که یک بار آن را روی موهای خود می زنند.
 
جایگزین های کراتینه در منزل:
بد نیست به جای کراتینه کردن موها به شیوه های شیمیایی این پروتئین از دست رفته را از طریق مواد سالم و طبیعی تری در منزل به موهای خود برگردانید.
 
کار سختی نیست، مخلوط کن را آماده کنید  و درون آن یک موز،یک زرده تخم مرغ،دوقاشق عسل،یک قاشق سس مایونز،یک قاشق روغن نارگیل و یک استکان شیر بریزید و مواد را خوب مخلوط کنید.موهای خشک و آسیب دیده   خود را کاملا به این مخلوط آغشته کنید و بعد از 30 دقیقه در حمام با شامپو بشویید.مداومت شما در استفاده از این ترکیب حداقل دو بار در هفته نتیجه ای بیشتر و بهتر از کراتینه کردن های شیمیایی دارد.
 
نکته ها:
* بهتر است قبل از هر کاری ابتدا با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید تا با شرح وضعیت موهای‌تان از تصمیم خود مطمئن شوید.
 
* پیش از انتخاب سالن زیبایی مورد‌‌نظر از چند نفر که تجربه کراتینه کردن در همان سالن را داشته‌اند در‌مورد خوب و بد این کار و مراقبت‌های لازم پرس‌وجو کنید.
 
* بد نیست نسبت به کسی که قرار است موهای خود را به او بسپارید حساسیت بیشتری به خرج دهید و از اصل بودن مواد کراتینه از او بپرسید و مطمئن شوید.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
منبع: bartarinha.ir
به اين مطلب چه امتيازي ميدهيد؟

همچنین ببینید

چه مواقعی از خط لب استفاده کنیم؟

در مطلب چه مواقعی از خط لب استفاده کنیم؟ از مجله اینترنتی نخل و آفتاب …