شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳

خانه / سلامت / سلامت عمومی / تاثیرات بوسیدن در سلامت بدن

تاثیرات بوسیدن در سلامت بدن

بوسه می‌تواند تأثیرات بسیاری روی بدن ما بگذارد و برای سلامتی‌مان بسیار مفید است.

اثرات بوسه بر سلامت

فشارخون را کم می‌کند

بوسیدن فوراً ضربان قلب شما را بالا می‌برد اما فشارخون را کم می‌کند! ترکیب این دو شما را به یک وضعیت دلپذیر می‌برد مانند حس خوبی که بعد از ورزش خواهید داشت. درواقع بوسیدن مانند یک فعالیت ایروبیک است که نیاز به کفش ورزشی و اسپاندکس ( نوعی الیاف الاستیکی ارتجاعی و کش‌دار ) ندارد.

 

درد فیزیکی بدن را کم می‌کند

بوسیدن سبب انبساط رگ‌های خونی می‌شود. زمانی که عادت ماهانه هستید و یا گرفتگی ماهیچه‌دارید رگ‌های خونی شما منقبض می‌شوند. شاید زمانی که درد دارید ازنظر روحی زیاد وضعتان خوب نباشد و دوست نداشته باشید کسی به شما نزدیک شود اما بوسیدن بهترین کار برای تسکین شماست. زیرا بوسه روشی طبیعی برای باز شدن رگ‌های منقبض‌شده‌ی شما بوده و در حقیقت یک آسپیرین طبیعی است.

 

از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند

شاید بوسیدن روشی برای حفظ بهداشت دهان نباشد اما قطعاً به آن کمک می‌کند. بوسیدن مکرر باعث می‌شود بزاق زیادی در دهان شما ترشح شود و بزاق چیزی است که پلاکت‌های داخل دهان را می‌شوید، رسوب کمتری در دهان ته‌نشین می‌شود و ورم لثه کمتر رخ می‌دهد. درنتیجه دهان شما تمیزتر و سالم‌تر خواهد بود.

 

مواد شیمیایی شادی‌آور آزاد می‌کند

بوسیدن حقیقتاً حال شما را بهتر می‌کند زیرا سبب تحریک مواد شیمیایی‌ای می‌شود که در بدن حس خوبی ایجاد می‌کنند. بوسه تمام ماده‌ی شیمیایی سرتونین و دوپامین موجود در مغز را می‌گیرد. سرتونین شما را به یک حس خوب می‌برد و دوپامین به مغز کمک می‌کند تا لذت، درد و احساسات بدن را پردازش کند. بوسه سومین ماده‌ی شیمیایی که حس خوبی می‌سازد یعنی اکسی توسن را نیز آزاد می‌کند. این ماده باعث می‌شود احساس دل‌بستگی و محبت کنید.

 

کالری می‌سوزاند

باوجود تأثیری که بوسیدن روی تپش قلب و سوزاندن کالری در بدن دارد مسلماً اثر آن مانند رفتن به باشگاه نیست. با یک بوسه‌ی عمیق شما حدود 11 کالری می‌سوزانید.

 

رنگ چهره را بهتر می‌کند

بوسیدن سبب کنترل غده‌ی هیپوفیز می‌شود که این غده رنگ چهره‌ی شما را روشن می‌کند و خیلی بهتر از محصولات گران‌قیمت آرایشی است. مغز مرکز پردازش بدن است. مغز غده‌های بدن و هیپوفیز را کنترل می‌کند و سبب ترشح چربی بیشتری می‌گردد. اگر بوسیدن اتفاق بیفتد آماس خون در صورت مانع بسته شدن منافذ پوستی می‌گردد. شاید بوسیدن باعث از بین رفتن جوش‌های پوستی نشود اما از ایجاد جوش جلوگیری می‌کند.

 

ماهیچه‌های صورت را سفت می‌کند

بوسه برای ماهیچه‌ها هم در واقع خوب است. یک بوسه‌ی عمیق باعث می‌شود گردن و فک در شکل خوبی قرار گیرند. نیاز نیست به دنبال جراحی پلاستیک باشید، بوسه‌ی زیاد برای شما همان تأثیر را خواهد داشت.

به اين مطلب چه امتيازي ميدهيد؟

همچنین ببینید

۱۰ چیزی که باید هر صبح به خودتان بگویید

در مطلب ۱۰ چیزی که باید هر صبح به خودتان بگویید از مجله اینترنتی نخل و …

دیدگاهتان را بنویسید