شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳

خانه / سلامت / سلامت عمومی / ترامادول چیست و چه خطرها و عوارضی دارد؟

ترامادول چیست و چه خطرها و عوارضی دارد؟

7282475705318011593
ترامادول رو سه دسته از افراد مصرف میكنن:
1) افرادی كه معتاد بودن و حالا در ترك هستن.
2) افرادی كه به اصطلاح خودشون میخوان فازبگیرن. (این افراد عده‌ایشون فكر میكنن ترامادول اعتیاد آور نیست و فقطمیخوان خوش باشن و چون به شكل قرص هم هست كسی بهشون مشكوك نمیشه. عدهدیگه‌ای از این افراد هم معتادان بدبختی هستن كه حتی پول خرید مواد رو همندارن و از روی خماری به ترامادول متوسل میشن.
3) افرادی كه دچار انزال زودرس هستن و میخوان سكسی طولانی داشته باشن. صراحتاً اعلام میكنم كه ترامادول به مرور و در طول زمان اعتیادآوره و عوارض جبران ناپذیری رو به بدن وارد میكنه. S-Teramadol-02 ترامادول(træmədɒl تلفظ می‌شود) یک داروی مسکن شبه تریاک است. این دارو برای تسکین درد متوسط تا شدید تجویزمی‌شود. ترامادول بر روی گیرنده‌های مو (μ) اوپیوئید، و سیستم نورآدرنرژیکو سروتونرژیک اثر می‌کند. این دارو توسط شرکت آلمانی گروننثال(Grünenthal) در دهه ۱۹۷۰ با نام تجاری ترامال ساخته شد. گروننثال درسالهای بعد حق تولید ترامادول را به شرکتهای متعددی در سراسر دنیا واگذارکرد. ترامادول معمولا به شکل نمک هیدروکلراید تولید شده و به دو شکل خوراکی(بیشتر کپسول و قرص) و آمپول به بازار عرضه می‌شود. مقدار جذب و تأثیر فرمتزریقی ترامادول بسیار بیشتر از فرم خوراکی است. ترکیب ترامادول واستامینوفن نیز در بازار موجود است (که در ایران عرضه نمی‌شود).
عوارض ناشی از مصرف ترامادول:
عوارض سیستم عصبی مرکزی: سرگیجه، سردرد، خواب آلودگی، تحریک دستگاه عصبی مرکزی، اضطراب، کاهشهوشیاری، اختلال تعادل، سرخوشی، عصبی شدن، اختلال خواب، تشنج، ضعف. عوارض قلبی عروقی: اتساع عروق عوارض پوستی: خارش، تعریق بیش از حد، ضایعات جلدی عوارض چشمی: اختلالات بینایی عوارض گوارشی: تهوع، یبوست، استفراغ، سوءهاضمه، خشکی دهان، اسهال، درد شکم، بی‌اشتهایی، نفخ عوارض ادراری و تناسلی: احتباس ادراری، تکرر ادرار، دفع پروتئین در ادرار، علائم یائسگی عوارض خونی: کاهش سطح هموگلوبین عوارض کبدی: افزایش سطح آنزیم‌های کبدی عوارض تنفسی: دپرسیون تنفسی (مهار سیستم تنفسی)
موارد مصرف قانونی:
ترامادول برای تسکین دردهای متوسط تا شدید در بزگسالان استفاده می شود.
اطلاعاتی که در مورد ترامادول باید بدانیم:
نکته مهم:افرادی که به مواد مخدر یا الکل معتاد هستند نباید ازترامادول استفاده کنند. در این افراد در صورت مصرف ترامادول ممکن است تشنجایجاد شود.احتمال تشنح در افرادی که سابقه ی تشنج یا سابقه ی جراحت مغزیدارند و یا از داروهایی مثل ضدافسردگی ها،شل کننده های عضلانی و داروهایضد تهوع و استفراغ استفاده می کنند،بیشتر است. استفاده بیش از حد (Overdose ) می تواند کشنده باشد.علایم Overdose داروعبارتند از: خواب آلودگی،تنفس کم عمق،کندی ضربان قلب،ضعف مفرط،پوست سرد ومرطوب ، احساس سبکی سر،غش یا کما. به دلیل وابستگی که ترامادول ایجاد می کند،نباید مصرف آن را به دیگران توصیه کرد(به ویژه فردی که سابقه اعتیاد دارویی دارد) و تنها باید توسط فردی که دارو برای او تجویز شده استفاده شود.ترامادول می تواند باعثاختلال واکنش های عصبی و قدرت تفکر فرد شود، از این رو هنگام استفاده ازاین دارو از رانندگی خودداری شود. مصرف ترامادول را نباید به طور ناگهانی قطع کرد، قطع ناگهانیترامادول باعث سندرم ناخوشایند قطع مصرف می شود که علایم آن عبارتند از: اضطراب،تعریق،تهوع،اسهال،ت رمور(رعشه)،لرز،ت وهم،اختلال خواب یا مشکلات تنفسی .
نباید ترامادول را همراه با این مواد استفاده کرد:
– الکل یا مواد مخدر -داروهای مخدر ضد درد – داروهای آرامش بخش از قبیل والیوم – داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب – داروهای ضد اختلالات دو قطبی و اسکیزوفرنی(جنون جوانی) ترامادول در دوران حاملگی و شیردهی به دلیل اثرات مضر بر روی جنین و نوزادمنع مصرف دارد. ترامادول نباید برای افراد زیر 18 سال تجویز شود.
نحوه مصرف دارو:
قرص های ترامادول را نباید خرد کرد (از پودر قرص خرد شده نباید به صورتاستنشاقی یا رقیق شده با مایع استفاده کرد چون باعث اثرات تهدید کنندهحیات،Overdose یا مرگ می شود)،این دارو تنها به صورت قرص خوراکی استفادهمی شود.در صورتی که با تجویز پزشک ترامادول مصرف می کنید،بدون کم و کاستاز نسخه ی پزشک پیروی کرده و از مصرف دوزهای بالاتر دارو خودداریکنید.نباید بیش از 300 میلی گرم در روز استفاده شود.ترامادول را با یک لیوان پر آب مصرف کنید.هم چنین می توان دارو را با یا بدون غذا مصرف کرداما هر بار به روشی مشابه از دارو استفاده کنید(مثلاً اگر بار اول با غذامصرف می کنید تا آخر دوره درمانی همین روش را ادامه دهید). اگر از قرص های آهسته رهش استفاده می کنید ممکن است قرص را در مدفوع خودببینید که امری طبیعی است.دوزهای مصرفی خود را بدون نظر پزشک تغییر ندهید. در صورت فراموش کردن یک دوز در اولین فرصت دوز فراموش شده را مصرف کنید ،اگر نزدیک دوز بعدی دارو باشد،بدون توجه به دوز فراموش شده،زمان بندیدارویی را رعایت کنید.
تداخلات دارویی ترامادول:
– مهارکننده های MAO از قبیل : ایزوکربوکساید (Marplan)،ترانیل سیپرومین (Parnate)،فنلزین (Nardil)،سلژلین (Eldepryl, Emsam). -داروهای ضد افسردگی از قبیل آمی تریپتیلین(Elavil)،سیتالوپرام(C elexa)،کلومی پرامین (Anafranil)،دزیپرامین(Norpramin)،فلو کستین(Prozac, Sarafem). در صورت مصرف کاربامازپین، وارفارین، دیگوکسین، کتوکنازول، اریترومایسین،ریفامپین و کینیدین قبل از استفاده از ترامادول ،پزشک خود را در جریان بگذارید.
به اين مطلب چه امتيازي ميدهيد؟

همچنین ببینید

۱۰ چیزی که باید هر صبح به خودتان بگویید

در مطلب ۱۰ چیزی که باید هر صبح به خودتان بگویید از مجله اینترنتی نخل و …

دیدگاهتان را بنویسید