پنج شنبه , ۴ مرداد ۱۴۰۳

خانه / سلامت / سلامت عمومی / خستگی مفرط و راهای درمان خانگی

خستگی مفرط و راهای درمان خانگی

گاهی بهترین کار ایجاد تغییر در رژیم غذایی و ورزش است. برخی مکمل ها نیز می تواند مفید واقع شود. خواب به موقع و به اندازه کافی هم در رفع این مشکل موثر است. البته فشار خون بالا، کم خونی، کمبود ویتامینB12 نیز می تواند دیگر عامل احتمالی خستگی مفرط باشد.دسته ای از محققان به ارائه شیوه های ساده ای برای درمان خستگی پرداخته اند که در این مطلب می آید.

هنگام دراز کشیدن، چند بالشت زیر پاهای خود قرار دهید تا پاها بالاتر از سطح سرتان قرار گیرد. این کار باعث خون رسانی بیشتر به مغز می شود و هوشیاری شما افزایش می یابد.
دو قطره روغن نعناع روی دستمال بچکانید و استشمام کنید. یا اینکه به آب وان ۲ قطره روغن نعناع و ۴ قطره روغن رزماری اضافه کنید.

صبحانه کامل میل کنید. سعی کنید اندازه وعده غذایی خود را به ۳۰۰ کالری محدود کنید. این کار باعث ثبات میزان قند خون شما می شود.

از مصرف زیاد کربوهیدرات های تصفیه شده از جمله قند و آرد سفید بپرهیزید. این نوع مواد غذایی باعث افزایش و افت سریع قند خون می شود. مصرف کیک، اسپاگتی، نان های فانتزی حالت ضعف و خستگی ایجاد می کند.

غذاهای غنی از فیبر مملو از کربوهیدرات های پیچیده مانند غلات و نان سبوس دار و سبزی را به برنامه روزانه خود بیفزایید تا قند خون ثابت بماند.

مصرف غذاهای چرب را کاهش دهید. برای بهبود عملکرد غدد فوق کلیوی نباید بیش از ۱۰ درصد چربی اشباع شده در برنامه غذایی باشد.

سیب زمینی خام را خوب بشویید و با پوست برش بزنید و یک شب در آب خیس کنید.

روز بعد آب طبیعی و سرشار از پتاسیم را میل کنید. بدن به این ماده معدنی برای انتقال دادن پیام های عصبی و حرکت دادن عضلات و عملکردهای حیاتی نیاز دارد.

اسفناج سرشار از پتاسیم و ویتامین های B است که برای سوخت و ساز ضروری است. این گیاه را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

مصرف جینسینگ ، از قدیم راهکار موثری برای رفع خستگی مفرط بوده است. این گیاه سیستم عصبی را تحریک می کند. افراد مبتلا به فشار خون بالا از مصرف این گیاه بپرهیزند.

منیزیم، ماده معدنی است که با صدها واکنش شیمیایی در بدن ارتباط دارد و در تغییر دادن پروتئین، چربی و کربوهیدرات به منابع انرژی، نقش ایفا می کند. حتی کمبود خفیف این ماده می تواند باعث خستگی مفرط شود.

ژینکو: مصرف این گیاه روند خون رسانی به مغز را بهبود می بخشدکه این امر باعث هوشیاری فرد و کاهش خستگی مفرط می شود.کوآنزیم کیو۱۰، ماده ای است که در بدن تولید می شود و به میتوکندری کمک می کند تا انرژی تولید کند. کوآنزیم کیو۱۰ در برخی مواد غذایی مانند مغزها موجود است.

نوشیدنی هایی که با خستگی مفرط مقابله می کند:

روزانه به میزان کافی آب بنوشید تا دچار بی آبی نشوید. کمبود آب یکی از دلایل خستگی مفرط است.

مصرف نوشیدنی های کافئین دار را به حداقل برسانید.

نقش ورزش در رفع خستگی مفرط: انجام ورزش های هوازی حداقل روزی نیم ساعت باعث کاهش وزن و افزایش انرژی بدن می شود.

هر زمان که احساس خستگی کردید، ۱۰ دقیقه نفس عمیق بکشید. راه بروید و کمی خود را بکشید.

خواب کافی: حتی در روزهای تعطیل، در ساعت معین بخوابید.

اگر احساس خستگی می کنید و نیاز به خواب دارید زودتر بخوابید به شرطی که هر روز صبح در همان ساعت معین از خواب بیدار شوید.

خواب بین روز نباید بیش از نیم ساعت باشد.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد:اگر پس از انجام دادن توصیه های یاد شده، باز هم احساس خستگی مفرط می کنید به پزشک مراجعه کنید. اگر خستگی مفرط شما همراه با شروع ناگهانی معده درد، کمبود نفس، سردرد شدید، درد عضله، حالت تهوع، افسردگی و تب است، به پزشک مراجعه کنید.

به اين مطلب چه امتيازي ميدهيد؟

همچنین ببینید

تاثیرات نور تلفن همراه بر بدن

در مطلب تاثیرات نور تلفن همراه بر بدن از مجله اینترنتی نخل و آفتاب به …

دیدگاهتان را بنویسید