سه شنبه , ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

خانه / خانه و خانواده / رازهای موفقیت / هشت گام مهم و تاثیرگذار برای خانم ها در خانه

هشت گام مهم و تاثیرگذار برای خانم ها در خانه

در این مطلب به هشت گام مهم و تاثیرگذار در جهت مسائل اقتصادی خانه اشاره می کنیم.

اگر مسافرت تابستانی امسال نبود، الان می‌توانستم بی‌هیچ دغدغه‌ای، شهریه کلاس زبان دخترم را بپردازم، لوازم‌التحریر و مایحتاج ورود به مدرسه‌اش را فراهم کنم، مانتویی برای خودم بخرم یا لااقل برای جشن تولد همسرم اندوخته‌ای داشته باشم و…

Depositphotos_28228341_s-e1408177365391

تصمیم گیری و انتخاب درست، قلب اقتصاد خانواده است و بی شک داشتن برنامه ریزی مالی در زندگی، اولین اصل مهم در جهت انتخاب های مفید و سازنده محسوب می شود.

زنان نقش مهم و بسزایی در حیات پویا و فعال اقتصاد خانواده دارند تا جایی که در بحث مدیریت مالی خانه، هرگز نمی توان از تدبر و مدیریت بانوی خانه چشم پوشی کرد.

برای فرار از بی پولی مزمن پیشنهاد می کنیم، همین امروز قلم و کاغذی بردارید و برای خرج کردن اسکناس هایتان با یک بودجه بندی درست و دقیق پیش بروید.

برای داشتن یک بودجه بندی درست و اصولی، گام به گام با ما همراه شوید:بودجه بندی یکی از راهکارهای منطقی و سازنده ای است که به شما کمک می کند سریع تر به اهداف مختلف تان دست یابید.

در این صورت نه تنها می توانید از عهده همه هزینه های ضروری زندگی تان برآیید بلکه می توانید برای اهداف مختلف زندگی تان برنامه ریزی داشته باشید و بخشی از درآمدتان را نیز پس انداز کنید.

1- تهیه دفترچه هزینه ها

دفترچه ای تهیه کنید و برای سه یا چند ماه متوالی، تمامی هزینه های زندگی تان را از ریز و درشت یادداشت کنید. با انجام این کار می توانید میزان مخارج ماهانه خود را تقریبی به دست آورید.

بهتر است برای شروع تقسیم بندی، تمامی هزینه های زندگی تان را در چند گروه بزرگ بنویسید (خورد و خوراک، پوشاک، خانه، درمان و…) سپس جزئیات بیشتری را به هر گروه اضافه کنید تا کل هزینه های ماهانه تان مشخص شود. حال می توانید برای ماه های آینده، با اطمینان بیشتری هزینه هایتان را طبقه بندی کنید.

2-  اولویت بندی کنید

اکنون با یک حساب سرانگشتی ببینید که از بین هزینه های موجود، کدام یک از آنها بخشی از نیازهای اصلی و ضروری تان است و کدام یک در درجات دوم و سوم قرار می گیرد.

به طور مثال اجاره خانه، پرداخت قبوض آب، برق، تلفن و خرید مایحتاج روزانه زندگی را در گروه نیازهای اولیه و لازم قرار دهید و مواردی چون سفارش غذا از رستوران، خرید هدیه و خرید لوازم خانگی جدید را به بخش نیازهای ثانویه و غیرضروری که بعدها هم می توانید آنها را تهیه کنید، جای دهید.

3- بودجه بندی کنید

در این گام لازم است کل هزینه های ماهانه خود را محاسبه کنید. شاید لازم باشد که برخی از آنها را به طور کلی نادیده بگیرید، توصیه می کنیم موارد مورد نظر را به طریقی هایلایت کرده یا در کنارشان ستاره ای قرار دهید تا در صورت لزوم موقتا از فهرست هزینه هایتان حذف شان کنید یا در بخش معوقه ها قرارشان دهید. با انجام این کار قطعا می توانید بودجه بندی تان را انعطاف پذیر کنید.

4- تخمین بزنید

در این مرحله باید روبه روی هر یک از موارد مطرح شده در فهرست تان، مبلغی را که طبق هزینه ماه های قبل به دست آورده اید یادداشت کنید.

حالا به کمک یک ماشین حساب، تمامی اعداد را با هم جمع کنید تا بتوانید از کل هزینه های ماهانه تان مطلع شوید.

البته می توانید هزینه های اصلی زندگی را جدای از هزینه های اضافی و غیرضروری محاسبه کنید، زیرا به این طریق دست تان در حذف موارد اضافی بازتر خواهد بود.

5- حساب کتاب کنید

حالا وقت آن رسیده است که مبلغ محاسبه شده هزینه های ضروری زندگی تان را از کل مبلغ درآمدتان کم کنید تا ببینید با کسر این مبلغ، چقدر از حقوق ماهانه تان باقی خواهد ماند.

مبلغ باقیمانده، پولی است که می توانید آن را بابت تهیه موارد غیرضروری زندگی تان استفاده کنید یا برای پس انداز کنارش بگذارید.

توجه داشته باشید برای جور درآمدن دخل و خرج تان می توانید برخی از موارد ستاره دار فهرست تان را حذف یا اضافه کنید.

6- پس انداز کنید

اگر بعد از حساب و کتاب دقیق و تهیه فهرست نیازهای اولیه و ثانویه، هنوز پولی در ته حساب برایتان باقی ماند می توانید آن را پس انداز کنید که این خود، جای تبریک و تحسین بسیار دارد.

این مبلغ مازاد را از کارت اعتباری تان برداشت کنید و در یک حساب جداگانه یا حساب مشترک خود و همسرتان پس انداز کنید.

7- بازنگری کنید

بازنگری در برنامه مدیریت اقتصادی خانواده بسیار مهم است، توصیه می کنیم یک بار دیگر، با تامل و حوصله بسیار بودجه بندی ماهانه خود را از نظر بگذرانید، اگر احساس می کنید جایی در حساب و کتابتان خساست به خرج داده اید یا زیاده روی کرده اید، آن را اصلاح و متعادل تر کنید تا به این طریق بتوانید هزینه هایتان را سر و سامان دهید.

8- به کیفیت زندگی بیندیشید

در این مرحله، اگر چه شما به خط پایان برنامه ریزی مالی رسیده اید، اما اصل قضیه تازه شروع شده که لازم است ششدانگ حواستان به آن معطوف باشد.

از این مرحله به بعد باید پولتان را طبق برنامه از پیش تعیین شده ای خرج کنید. در مورد خریدهای غیرضروری خارج از برنامه افراط نکنید یا در مورد خرید لوازم لوکس و فانتزی زیادی وسوسه نشوید.

بهتر است با خودتان قرار بگذارید و تمرین کنید که به کیفیت زندگی تان بیش از کمیت آن اهمیت بدهید و به یقین این باور را در خود پرورش دهید که برای داشتن زندگی بهتر، هرگز لازم نیست خرج زیادی برای خود بتراشید بلکه می توانید با قانع شدن به کمترین ها، بهترین خوشی ها را لمس و تجربه کنید.

به اين مطلب چه امتيازي ميدهيد؟

همچنین ببینید

راهکارهای اورژانسی برای کاهش استرس

در مطلب راهکارهای اورژانسی برای کاهش استرس از مجله اینترنتی نخل و آفتاب ترفتدهای مقابله با …

دیدگاهتان را بنویسید