چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳

خانه / سلامت / داروهای گیاهی و طب سنتی / کاهش کلسترول و چربی‌ با مصرف سویا

کاهش کلسترول و چربی‌ با مصرف سویا

سویا یکی از منابع پروتئینی شناخته شده در دنیا است، تا جایی که بعضی ها به جای گوشت از سویا استفاده می کنند.

خبرگزاری فارس: تأثیر مصرف سویا در کاهش کلسترول و چربی‌های مضر

به گفته متخصصان، در تحققیات اخیر اثبات شده است که مصرف شش‌هفته‌ای پروتئین سویا باعث کاهش تری گلیسیرید و انواع کلسترول شده و چربی خوب را نیز افزایش می‌دهد و به دنبال آن کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن قلبی می‌شود.

در تحقیقات این متخصصان اثرات رژیم غذایی حاوی سویا و فیتواستروژن‌ها بر چربی خون و فشار خون زنان مورد بررسی قرار گرفت و پژوهشگران دریافتند این رژیم غذایی باعث بهبود فشار خون و وضعیت چربی بدن آن‌ها می‌شود. همچنین باعث کاهش تری‌گلیسیرید و انواع کلسترول شامل چربی بد و کلسترول تام شده و به‌طور معناداری چربی خوب را افزایش می‌دهد.

دانشمندان طی یک مطالعه هفت‌ساله، اثرات پروتئین سویا حاوی ایزوفلاون‌ها را بر چربی خون مورد مطالعه قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که مصرف سویا سبب کاهش 27.7 درصدی تری‌گلیسیرید، 77.3 درصدی کلسترول تام، همچنین کاهش چربی بد خون (LDL) به میزان 25.5 درصد می‌شود و چربی خوب خون (HDL) نیز حدود 30.3 درصد افزایش می‌یابد.

به اعتقاد این متخصصان زیاده‌روی در مصرف سویا ممکن است باعث عارضه‌هایی نیز بشود. همچنین اگر شما مشکلات تیروئید یا گواتر، فراموشی، سرطان سینه و  سنگ کلیه دارید کمتر سویا مصرف کنید.

منبع: farsnews.com

 

به اين مطلب چه امتيازي ميدهيد؟

همچنین ببینید

کنترل فشارخون با مواد غذایی

در مطلب کنترل فشارخون با مواد غذایی از مجله اینترنتی نخل و آفتاب علاوه بر …