شنبه , ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

خانه / سلامت / پوست و مو / فعالیت بیش از حد مغز یکی از علتهای خارش است

فعالیت بیش از حد مغز یکی از علتهای خارش است

فعالیت بیش از حد بخشی از مغز
در واقع خارش، به گونه‌ای، واکنشی نسبت به یک محرک است. اگر احساس خارش کنید راهی برای مهار این حس جز خاراندن آن بخش از بدن ندارید. تحقیقات نشان می‌دهد، لذت و رضایتی که از خاراندن محل خارش به شما دست می‌دهد، به دلیل «فعالیت بیش از حد» در ناحیه‌ای از مغز است که مسئول کنترل جنبش و فرآیند پاداش است.

آسیب دائمی به پوست
به گفته پژوهشگران، با وجود لذت اولیه خاراندن، ادامه این عمل می‌تواند منجر به افزایش شدت خارش به همراه درد و آسیب دائمی پوست شود. به همین دلیل دانستن فعالیت مغزی که موجب افزایش این رفتار بیمارگونه است، مهم به نظر می‌رسد.

چاره چیست؟
اما دانشمندان برای پی بردن به اطلاعات بیشتر در این زمینه چه کرده‌اند؟ برای این کار آنها 10 بیمار را که مبتلا به خارش مزمن بودند و 10 فرد سالم را که یک محل خارش را می‌خاراندند، با MRI پیشرفته مورد مطالعه قرار دادند و پس از بررسی این افراد دریافتند؛ قسمت‌هایی از مغز که مسئول کنترل جنبش و فرآیند پاداش است، در بیماران مبتلا به خارش مزمن، هنگام خاراندن فعال‌تر بوده است. نتایج این مطالعات نشان می‌دهد، این فعالیت بیش از اندازه می‌تواند به توجیه اعتیاد به خاراندن در این بیماران کمک کند.

فکر خود را کنترل کنید
با انجام این مطالعه پیشنهاد ما این است که بار بعدی که جایی از بدن‌تان دچار خارش شدید شد، سعی کنید با کنترل فکر خود، از خاراندن آن جلوگیری کنید یا حداقل میزان خاراندن را کم کنید.

به اين مطلب چه امتيازي ميدهيد؟

همچنین ببینید

درمان جوش‌ صورت بعد از اصلاح

اگر صورت شما هم بعد از اصلاح جوش می زند در مطلب درمان جوش‌ صورت …

دیدگاهتان را بنویسید