پنج شنبه , ۳ خرداد ۱۴۰۳

خانه / سلامت / سلامت عمومی / خستگی روحی

خستگی روحی

خستگی ها فقط جسمی نیستند، گاهی اوقات همه چیز دست به دست هم می دهد تا مارا خسته کند در این مقاله از مجله اینترنتی نخل و افتاب راه ها وپیشنهادهایی را برای شما آماده کرده ایم که می تواند در درمان خستگی مفید باشد…

خستگی

خستگی روحی خود باعث خستگی جسمی هم می شود.

خود شناسی خستگی:

بهتر است قبل از هرکاری دلایل خستگی خود را بدانیم و چند سوال از خود بپرسیم، تا بتوانیم زمان خود را بهتر مدیرییت کنیم. مثلا:

1- علائم جسمی و روانی من برا ی خستگی چیست؟

2- دلایل خستگی من چیست؟

3- وقتی خسته می شوم چه رفتار هایی از خود نشان می دهم؟

4- در زمان خستگی چه کارهایی به من آرامش می دهد؟

 

عوامل:

اضطراب و استرس: افزادی که در زندگی برای به دست آوردن هرچیزی نیاز به مبارزه شدید دارند یا افرادی که شخصیتی پر استرسی دارند و مسائل کوچک را بزرگ می کنند.بیشتر احساس خستگی می کنند.

بی خوابی: کسانی که خواب مناسبی ندارند یا شب ها تا دیر وقت بیدار می باشند بیشتر دوچار خستگی می شوند.

نداشتن انگیزه: نداشتن انگیزه مهم ترین عامل خستگی است.اگر ما هر روز صبح بعد از اینکه از خواب بلند می شویم به این فکر کنیم که قرار است چه کارهایی را انجام دهیم و در میان این کارها، کارهایی را قرار دهیم که دوست داریم و برایمان لذت بخش است هیچ وقت دوچاره خستگی نمی شویم.

 

راه درمان:

ایجاد انگیزه: یکی از مهم ترین کارها همین کنجاندن معنا و انگیزه در زندگی است؛ برای اینکار کافیست در زندگی هدف کوچک یا بزرگی قرار دهید.

این هدف می تواند یک رشد علمی، معنوی، اجتماعی یا اقتصادی باشد؛ حتی پیدا کردن یک دوست جدید، مکان جدید، خواندن کتاب جدید و…می تواند برای شما یک معنا داشته باشد

معنا دادن به زندگی: یکی دیگر از کار هایی که باعث کاهش خستگی میشود معنا دادن به زندگی است.

خیلی از افراد با اینکه همه اینکارها را انجام می دهند باز هم احساس خستگی می کنند این بخاطر نداشتن تعریفی مناسب از آن کار است.

مثلا ممکن است فردی ورزش کند اما بعد از ورزش احساس خستگی کند چون مثلا ورزش زا یک غامل برای لاغری خوذش می دانذ نه یک عامل برای سلامتی و شادابی…

تنظیم ساعت خواب: هر فرد حتما باید بین 6 تا 8 ساعت خواب مفید داشته باشد، کسانی هستند که شب ها تا دیر وقت بیدار می مانند اما مثلا تا 12 ظهر می خوابند، این خواب حتما باید خواب شبانه باشد که بهترین زمان برای یک خواب خوب، از نیمه شب مثلا حدود ساعت11-12شب تا 6-7 صبح است.

ورزش کردن: ورزش کردن به صورت یک عادت خوشایند یکی دیگر از کارهایی است که باعث کم شدن خستگی روحی می شود. مثلا برای کاهش سایز یا شرکت در یک مسابقه نباشد، چون خود این عوامل باعث اضطراب و استرس می شود.

یزقراری ارتباط با طبیعت: گردش در طبیعت، رفتن به کوه، نگهداری یک گیاه در خانه و… می تواند به شما آرامش دهد و در نهایت خستگی روحی را از شما دور کند.

ودر نهایت همیشه بخندید حتی اگر مصنوعی باشد….

به اين مطلب چه امتيازي ميدهيد؟

همچنین ببینید

۱۰ چیزی که باید هر صبح به خودتان بگویید

در مطلب ۱۰ چیزی که باید هر صبح به خودتان بگویید از مجله اینترنتی نخل و …